Diář. Ale který...?

Je jich snad tuna! Kroužkovej, pevnej, denní a týdenní, horizontální, vertikální, motivační, duhovej, takovej a makovej...

Když si chci pořídit fakt kvalitní kávovar, vybírám ho pečlivě a proklatě dlouho. Snažím se zorientovat v tom, jaké druhy kávovarů se vyrábí, pročítám si recenze a uživatelské zkušenosti. A dopadne to tak, že na konci svého průzkumu jsem ještě víc zmatená než na začátku. A taky trochu znechucená, protože pořád nevím, který kávovar mi uvaří to nejlepší kafe. A tak nekoupím žádný. Ach jo...

A úplně stejně jsem to před pár lety měla i s diářem. Každý z nás žije svůj vlastní život, má různé potřeby, odlišné priority... a tak je jasný, že jeden jediný plánovací systém nebude fungovat pro nás pro všechny. Navíc je pravděpodobný, že způsob plánování, na který jsme byli zvyklí třeba ve škole, nebude fungovat teď, když pracujeme, a ani později, když už budeme mít rodinu. Já v roce 2016 hledání ideálního diáře vzdala a vyrobila si vlastní.  Co máte ale dělat vy ostatní, kteří mi nechcete začít konkurovat? 😉 Mám pro vás pár tipů. jak se každý podzim neutopit v diářovém moři!

Zapřemýšlej nad tím, jak žiješ a jaké potřeby máš právě teď

  • Diář není jen ozdoba na tvém stole. Vyber si rozvržení, které ti usnadní život a pomůže ti uspořádat si celý den. Pokud potřebuješ svůj den rozplánovat po hodinách, nejvíc ti bude vyhovovat sloupcový diář rozdělený na časové úseky. Jestli chceš mít přehled na celý týden, určitě ti nebude pasovat denní diář.
  • Je to klišé, ale na velikosti vážně záleží. Jak velkou máš tašku nebo batoh, ve kterém obvykle diář nosíš? Nebo pracuješ z domu a diář máš věčně otevřený na pracovním stole? Některé plánovače umožňují vyjmout jednu část nebo rovnou několik měsíců. Velikost a váha diáře přímo ovlivňuje to, jak často s ním budeš pracovat. 
  • Sofiina volba - datovaný nebo nedatovaný? Obě verze mají početné tábory stoupenců. Já osobně bych nemohla s nedatovaným diářem fungovat. Jestli stejně jako já často plánuješ hodně dopředu, a zároveň nemáš čas si nedatovaný diář připravovat s velkým předstihem, vítej v klubu. Pokud ale zažíváš týdny, během kterých se ve tvém životě "nic neděje," nedatovaný diář bude super volba.

Kdo se najde v diářích můj.?

  • P L Á N O V A Č : Miluješ datumy, větší a menší okýnka, a taky se ti během týdne pravidelně vrší další úkoly, plány a akce? Tak to se podívej na můj. velký diář, ke kterému si můžeš pořídit i měsíční rozdělovače. Na první dobrou tak šáhneš přesně do toho měsíce, po kterém tvé srdce touží. A jako třešinku na dortu si tam vlep třeba i moodtracery. 
  • E S T É T : Miluješ, když věci ladí, a oku tak lahodí. Diář nebereš jen jako kus svázanýho papíru, ale jako módní doplněk. Tak to si zkus nakonfigurovat svého nového průvodce rokem 2022 ze 6 barev přebalů a 11 barev gumiček! Pouzdro na psací potřeby ve stejné nebo naopak doplňkové barvě se možná bude taky hodit. No a o kapse na diář nebo samolepkách ti radši vůbec říkat nebudeme, jinak u nás necháš celou výplatu. Druhou variantou je můj midori, ten využiješ v případě, že těch denních úkolů nemáš zas tak moc, ale potřebuješ (si) prostě sem tam něco naplánovat. A taky zapisovat myšlenky, seznamy, poznámky z porady, čmárat, skicovat,...
  • M I N I M A L I S T A : Pořád někde lítáš, do batohu s notebookem přihodíš cestou z práce něco na večeři, pečivo na snídani, a v cílové rovince ještě přidáš zablácený tepláky ze školky? Najdou se sice výjimky, ale nejspíš na nějaký obří diář ve tvém batohu fakt už není prostor. Zkus můj. kapesní diář, který nabízí spoustu muziky na pár centimetrech čtverečních.
  • S P O Ř Í L E K : Dát devět stovek za diář může jen cvok. Pokud je tohle i tvoje heslo, sáhni k minimalistovi pro jeho kapesní diář za 180,- nebo k estétovi pro můj. midori. První investice je sice skoro 8 stovek, ale všechny další nekonečné roky už můžeš měnit jen vnitřní náplň. Tak si ho ještě jednou v klidu prohlídni a udělej si taky jednou radost.
  • T R O C H U P U N K E R : Puberta už je dávno za tebou, ale pořád máš nutkavou potřebu vybočovat z davu? Tož vítej! Udiv okolí třeba: cenou investovanou do kusu papíru v papíru (“Ty jsi blázen!”), barevnou kombinací (“To je nějaká divočina, ne?”) nebo pěti samolepkama na každý stránce (“Jsi jak malá…”). Punk´s not dead!
  • B U J O F A N A T I K : Roztřesou se ti ruce a zvlhnou oči při pohledu na prázdnej diář, washi pásky, linery a zvýrazňovače, samolepky, pravítka, pastelky… Tak to se těš na první českou sadu na bullet journal můj. bujo! Pomáhala mi s ním Míša, majitelka šikovných českých ručiček a zakladatelka Facebookový skupiny Planner Lovers v České republice.

Tak co, jsi zase o fous moudřejší? Jestli máš ještě chvilku času a chuti virtuálně listovat diářem, mrkni třeba na články Jak vypadá můj 2022 uvnitř? nebo Kapesní diář uvnitř.

zpět na přehled příspěvků
copyright © 2024 MŮJ DIÁŘ Tereza Boucká | design by 
Greatex
bookchevron-downchevron-rightmenu-circlecross-circle
Hlídací pes Jakmile produkt naskladním, přijde vám e-mail. Stačí mi zanechat vaší e-mailovou adresu.