moje výzva: nový návyk

Dali jste si někdy předsevzetí? Snažili jste se ve svém životě udělat změnu? Ne, to není úvod motivační řeči, pouze otázka k zamyšlení. Protože pokud vám to je povědomé, tak jste pravděpodobně také slyšeli o pravidlu 21 dní – tedy, že pokud budete určitou aktivitu praktikovat magických 21 dní po sobě, vytvoříte si nový návyk. Zkoušeli jste to? A povedlo se? Pokud ne, nezoufejte, neznamená to, že jste selhali. Ono je to s tím pravidlem totiž trochu složitější.


Jak vlastně vzniklo?

A co je tedy klíčem k vybudování návyku, který bude opravdu funkční?

Pojďme se na to podívat!


Tak kolik tedy?!

O jednadvaceti dnech poprvé promluvil americký plastický chirurg a psycholog Maxwell Maltz. Ten v 60. letech minulého století přišel na to, že trvá zhruba tři týdny, než si pacienti po operaci zvyknou na změny v obličeji (představte si třeba to, že máte nový nos). Toto pravidlo sice do své praxe přejalo mnoho dalších motivátorů, koučů a řečníků, studie to ovšem tak jednoznačně nevidí. Upřímně - spíš vůbec. Další výzkumy totiž ukázaly, že tvorba návyku trvá od 18 do 254 dní – to je trochu rozdíl, že?

A bonusová matematika pro zvídavé: mnohem přesnější číslo získáte, pokud si 21 dní vynásobíte třemi. Odborníci se totiž shodují, že návyk budujeme v průměru 66 dní. Uf, ano, to je dlouhá doba! Ale je lepší mít pevný základ, ke kterému dojdeme postupnou prací, nebo skončit frustrovaní a vyčerpaní po přepáleném startu? Pokud se vám více zamlouvá varianta „A“, tak jste tady správně. 🙂

Jaký je tedy recept na vytvoření udržitelného a smysluplného návyku?


1. Pojmenujte záměr a zeptejte se "proč?"

Co chcete dělat lépe? Je to více pohybu, strávený čas s rodinou nebo zdravější životní styl? Zeptejte se sami sebe, jaká oblast vašeho života ve vás rezonuje. Co vám zlepší kvalitu života, pokud se "tu jednu věc" naučíte? Pojmenujte svůj nový návyk co nejkonkrétněji. A především – uvědomte si, proč se v dané činnosti chcete zlepšit nebo se ji (od)naučit. Co vám to přinese? Budete se cítit lépe? Budete mít více energie? Zlepší se vám pleť? Domluvíte se konečně na dovolené cizím jazykem?

Svůj nový návyk a záměr, tedy své „proč“, si pečlivě zapište, ať se k němu můžete později vrátit.


2. V jednoduchosti je vaše síla.

Buďte k sobě upřímní. Chcete začít chodit běhat, ale vaše maximum je kolečko kolem rybníka? Pak asi nebude nejlepší nápad chodit každý den na pětikilometrový okruh. Přinejlepším vás to po pár dnech přestane bavit, přinejhorším to vlivem přetížení a špatné techniky odnesou vaše kolena. Zkuste si najít takovou aktivitu, která pro vás bude zpočátku velmi snadná.

Chcete se více hýbat? Co třeba:

  • zkusit ráno cestou do práce vystoupit o pár zastávek dřív,
  • jít se při dlouhém telefonátu s kamarádkou projít ven,
  • vyzkoušet různé sporty,
  • zapsat na jednu lekci jógy týdně,
  • ráno se v pěti minutách protáhnout?

Toužíte si zlepšit cizí jazyk? Můžete například:

  • sledovat seriál v originále,
  • poslechnout si zajímavý podcast,
  • vyměnit Instagram za Duolingo.

Vytváření návyku nemusí být nuda. Je tolik možností! Vyberte si jednu a té se držte.

Zkuste si najít systém, nad kterým nebudete muset příliš přemýšlet a který vám bude příjemný. Jakmile si budete jistí v kramflecích, můžete směle přidat a minuty, kilometry či nová slovíčka budou přibývat, aniž byste si to uvědomovali.


3. Komunikujte se svým okolím.

Sdělte svůj záměr svým nejbližším. Zeptejte se přátel na doporučení, poraďte se s odborníkem, máte-li pocit nejistoty. Zamyslete se nad tím, jestli vám okolí může nějak pomoci a požádejte je o to. Potřebujete parťáka? Není nic snazšího, než se zeptat!


4. Mějte přehled.

Ať už je vaší snahou pracovat na svém návyku dvakrát týdně nebo každý den, počítejte s ním ve svém kalendáři. Udělejte si v diáři prostor pro zaznamenávání vašeho nového návyku. Dopředu si naplánujte dny, kdy se mu budete věnovat a postupně je odškrtávejte.

Není lepší pocit, než vidět svůj pokrok černý na bílém. Využijte jakýkoli způsob záznamu, který je vám příjemný.

Kreativitě se meze nekladou!


5. Bavte se.

Je-li osvědčený způsob, jak něco vzdát, je dělání věcí, které nás nebaví. Naopak – váš nový návyk by vás měl bavit a zlepšovat vám život. Chcete zhubnout, ale běhání je pro vás nejnudnější aktivita na světě? Co vyzkoušet jiné sporty nebo začít vařit podle zdravé kuchařky?


6. Sledujte svůj pokrok a nebojte se udělat změnu.

Máte za sebou první tři týdny? Skvělá práce!

Nyní se zeptejte sami sebe:

  • Jak se mi návyk plní?
  • Je pro mně příliš snadný/náročný?
  • Stíhám ho plnit?
  • Jak budu pokračovat?

Zkuste si návyk upravit tak, aby vám to bylo příjemné. Naplánujte si nadcházející období. Zamyslete se, jestli před vámi nejsou překážky (třeba dovolená), kvůli kterým by mohlo být plnění složitější. Počítejte s nimi a své nároky a očekávání upravte.


7. CHVALTE SE!

Jste skvělí, odvážní a pracovití! Pokud to tak cítíte, dopřejte si odměnu, která vám udělá radost. Nezapomeňte ale, že odměna nemá nahradit vaše proč.

Svůj úspěch - a tím je myšleno i rozhodnutí, že do toho jdete - si zaznamenávejte. Třeba tím, že se zapojíte se do naší výzvy na Instagramu s možností vyhrát samolepkové předplatné na rok zdarma!


Dvacet jedna, šedesát šest nebo dvěstěpadesátčtyři? Jak moc (ne)důležitá jsou tato čísla?

Nenechte se jimi svazovat.

Nepřemýšlejte nad tím, „kolik ještě zbývá“. Každý jsme jiný a každý máme své tempo.

Žádná čísla nejsou víc než to, že je váš nový návyk udržitelný, dává vám smysl a především - baví vás.


Tak co - jdeme do toho společně?

zpět na přehled příspěvků
copyright © 2024 MŮJ DIÁŘ Tereza Boucká | design by 
Greatex
bookchevron-downchevron-rightmenu-circlecross-circle
Hlídací pes Jakmile produkt naskladním, přijde vám e-mail. Stačí mi zanechat vaší e-mailovou adresu.