můj bujo: jak začít?

Bullet journal můžeme přeložit do češtiny jako tečkovaný deník. Místo plných linek vám na stránkách vašeho zápisníku dělají společnost pouze jemné tečky, které se umí nenápadně přizpůsobit každé velikosti písma, vlastnoručním ilustracím, ale třeba i zběsilému čmárání během extra nudné porady. Bujo, jak se bullet journalu zkráceně říká, můžete používat jako nedatovaný diář, deník, občasník nebo všechno v jednom.


Produkt můj bujo vznikl ve spolupráci se skvělou Míšou, zakladatelkou facebookové skupiny Planner lovers v ČR, známou na sítích jako @plannere_michelle.

Spoustu inspirace získáte také od dalších ambasadorek, se kterými vás postupně seznámíme:


A teď už k tomu, proč jste vlastně tady. Jak pracovat s bujo? Přečtěte si naše tipy!

můj bujo

Trocha historie neuškodí

Chlapík jménem Ryder Carroll trpěl poruchami učení, což je při studiu vysoké školy celkem komplikace. Musel si vymyslet vlastní systém zapisování poznámek, úkolů a plánů tak, aby všechno zvládl dotáhnout do konce (a odpromoval). V roce 2013 zveřejnil svou techniku plánování na internetu. A strhla se vřava. O pět let později vydává Ryder o psaní bullet journalu dokonce knihu, která se dočkala i českého překladu Metoda Bullet Journal: Zhodnoťte včerejšek, uspořádejte si dnešek a naplánujte zítřek. Pokud se chcete podívat na návod, jak bujo psát, mrkněte na video přímo od Rydera Carrolla.


Jak začít psát bullet journal

Video máte zkouknuté? Fajn, takže si možná taky lámete hlavu nad tím, proč autor názvu bullet journal píše do kostičkovaného sešitu… 😀  Anebo propadáte panice, že tenhle systém nikdy nepochopíte? Bua jo! Jdeme nato:

 1. Pořiďte si sešit, tužky, pera, pastelky, samolepky, pravítka, gumu, washi pásky, třpytky, mašle, jednorožce a jakékoli další důležité věci.
 2. Pokud si chcete ušetřit čas a nervy s výběrem dokonalé kombinace všech papírenských potřeb, je pro vás ideální bujo sada. K té si budete muset dokoupit už jen toho jednorožce.
 3. První stránku věnujte legendě nebo nápovědě. Obsahuje klíč a barevné kódování. Nepanikařte! Všechno vysvětlíme hned v dalším odstavci.
 4. Na druhou stránku si nadepište magické slovo „rejstřík“, „obsah“, „index“, „rozcestník“ nebo „tadyvšechnonajdu“.

5. Očíslujte si stránky, pokud už nejsou předtištěné.

6. Na první volnou stránku napište roční přehled měsíců, rozpis aktuálního měsíce, motto, myšlenkovou mapu, seznam dárků na Vánoce… Je to jedno. Začněte, čím chcete. Pokračujte, čím chcete. Je to váš diář a plánujte si svůj život v takovém pořadí, v jakém vám to vyhovuje. Jen si nikdy nezapomeňte napsat do rejstříku, na jaké stránce máte jaká moudra!

Třeba:

 • Motto na měsíc leden str. 5
 • Rozpis dnů v lednu str. 6
 • Pracovní úkoly na leden str. 7
 • Čím si v lednu udělám radost str. 8-23

7. Užívejte si tu volnost!


Bujo klíč aneb užitečné ikonky

Hlavním smyslem bujo je ulehčit vám plánování. Diář odlehčíte od vznešených vět používáním zkratek-ikonek-piktogramů pro jednotlivé typy vašich smělých plánů. V našem bujo diáři už máme ikonky předtištěné, ale pokud vám nevyhovují, vymyslete si klidně svoje vlastní.

 • Úkoly se obvykle značí čtverečkem, který proškrtnete, když máte hotovo (vualá!)
 • Pokud úkol přesouváte, budete mít jako já diář plný šipek ve čtverečkách.
 • Události se značí kroužkem, důležité věci vykřičníkem, důležité události vykřičníkem v kroužku…
 • … ale klidně si malujte trojúhelníčky, vlnovky, sluníčka…

Bujo fajnšmekři používají ještě barevné kódování. Třeba modrá barva je pro rodinu, zelená pro práci, žlutá pro relaxaci a červená pro partnerský život (?!). Pokud si barvy pro jednotlivé oblasti svého života zapamatujete, je to skvělá výhoda. Pokud ne, nic se neděje. Máte je napsané na první stránce s nadpisem Legenda a nejdéle v červnu už to budete znát nazpaměť.


Barevné rozlišování plánů je skvělá pomůcka.

Vidíte totiž:

 • modrý čtvereček
 • zelený čtvereček se šipkou
 • žlutý kroužek a
 • červený kroužek s vykřičníkem

A hned víte, že musíte:

 • objednat dítě k zubaři
 • v práci vyřešit odložený úkol (třeba dalším odložením)
 • v 15:00 máš masáž
 • v 19:00 na večeři při svíčkách (závidíme!)

Užívejte si své dny přehledně a kreativně. Bude nám ctí, pokud u toho budeme moct být s vámi.

zpět na přehled příspěvků
copyright © 2024 MŮJ DIÁŘ Tereza Boucká | design by 
Greatex
bookchevron-downchevron-rightmenu-circlecross-circle
Hlídací pes Jakmile produkt naskladním, přijde vám e-mail. Stačí mi zanechat vaší e-mailovou adresu.