Bullet journal můžeme přeložit do češtiny jako tečkovaný deník. Místo plných linek vám na stránkách vašeho zápisníku dělají společnost pouze jemné tečky, které se umí nenápadně přizpůsobit každé velikosti písma, vlastnoručním ilustracím, ale třeba i zběsilému čmárání během extra nudné porady. Bujo, jak se bullet journalu zkráceně říká, můžete používat jako nedatovaný diář, deník, občasník nebo všechno v jednom.
Produkt můj bujo vznikl ve spolupráci se skvělou Míšou, zakladatelkou facebookové skupiny Planner lovers v ČR, známou na sítích jako @plannere_michelle.
Spoustu inspirace získáte také od dalších ambasadorek, se kterými vás postupně seznámíme:
A teď už k tomu, proč jste vlastně tady. Jak pracovat s bujo? Přečtěte si naše tipy!
Trocha historie neuškodí
Chlapík jménem Ryder Carroll trpěl poruchami učení, což je při studiu vysoké školy celkem komplikace. Musel si vymyslet vlastní systém zapisování poznámek, úkolů a plánů tak, aby všechno zvládl dotáhnout do konce (a odpromoval). V roce 2013 zveřejnil svou techniku plánování na internetu. A strhla se vřava. O pět let později vydává Ryder o psaní bullet journalu dokonce knihu, která se dočkala i českého překladu Metoda Bullet Journal: Zhodnoťte včerejšek, uspořádejte si dnešek a naplánujte zítřek. Pokud se chcete podívat na návod, jak bujo psát, mrkněte na video přímo od Rydera Carrolla.
Jak začít psát bullet journal
Video máte zkouknuté? Fajn, takže si možná taky lámete hlavu nad tím, proč autor názvu bullet journal píše do kostičkovaného sešitu… 😀 Anebo propadáte panice, že tenhle systém nikdy nepochopíte? Bua jo! Jdeme nato:
5. Očíslujte si stránky, pokud už nejsou předtištěné.
6. Na první volnou stránku napište roční přehled měsíců, rozpis aktuálního měsíce, motto, myšlenkovou mapu, seznam dárků na Vánoce… Je to jedno. Začněte, čím chcete. Pokračujte, čím chcete. Je to váš diář a plánujte si svůj život v takovém pořadí, v jakém vám to vyhovuje. Jen si nikdy nezapomeňte napsat do rejstříku, na jaké stránce máte jaká moudra!
Třeba:
7. Užívejte si tu volnost!
Bujo klíč aneb užitečné ikonky
Hlavním smyslem bujo je ulehčit vám plánování. Diář odlehčíte od vznešených vět používáním zkratek-ikonek-piktogramů pro jednotlivé typy vašich smělých plánů. V našem bujo diáři už máme ikonky předtištěné, ale pokud vám nevyhovují, vymyslete si klidně svoje vlastní.
Bujo fajnšmekři používají ještě barevné kódování. Třeba modrá barva je pro rodinu, zelená pro práci, žlutá pro relaxaci a červená pro partnerský život (?!). Pokud si barvy pro jednotlivé oblasti svého života zapamatujete, je to skvělá výhoda. Pokud ne, nic se neděje. Máte je napsané na první stránce s nadpisem Legenda a nejdéle v červnu už to budete znát nazpaměť.
Barevné rozlišování plánů je skvělá pomůcka.
Vidíte totiž:
A hned víte, že musíte:
Užívejte si své dny přehledně a kreativně. Bude nám ctí, pokud u toho budeme moct být s vámi.