můj host: říjen 2022

Ahoj v říjnu! Můj dnešní host je trochu jiný než ti ostatní. Je to tím, že netvoří v diáři, ale v takzvaném Bullet Journalu, neboli bujo. Nevíte, o čem je řeč? Nebo naopak víte, ale váháte, jestli by vám vyhovoval? Pak je tenhle článek přesně pro vás. Užijte si ho.

A já tímto vítám mladou lékárnici a kreativní duši, Péťu. Najdete ji na Instagramu jako @mojekreativnimisto.


Ahoj, jsem Petra a pocházím z malého města v Pardubickém kraji. Jsem hlavně lékárnice, ale také tvořivý člověk, který má rád svůj klid. Můžete mě znát především z instagramu @mojekreativnimisto, kam přispívám už skoro 3 roky. Za ta léta se má tvorba hodně změnila a nyní se věnuji hlavně Bullet Journalu. A právě o něm vám dnes řeknu trochu víc, tak pojďme na to!

Když jsem ještě studovala, používala jsem klasický diář s denním časovým rozloženým a hodně místy na poznámky. V té době jsem se věnovala hlavně učení, tak jsem diář využívala čistě prakticky a zdobila jej samolepkami a washi páskami. Bullet Journal mě vždycky hrozně lákal a neuměla jsem si vůbec představit, jak si někdo vlastní diář může vůbec tvořit, vždyť to zabere tolik času a práce! Když jsem však dostudovala a začala pracovat, zjistila jsem, že vlastně už tolik plánovat nepotřebuji. Diář jsem spíš zanedbávala a většina kolonek v něm zůstala prázdných a nevyužitých. Úplně mi přestal vyhovovat.

Tak jsem zkusila Bullet Journal. Chvilku mi dalo zabrat, než jsem si rozmyslela, co všechno ve svém diáři chci a nechci mít, ale jakmile jsem BuJo přišla na chuť, byla to prostě láska. Světe div se, ale dnes si neumím představit, že bych měla klasický diář. Navíc jsem zjistila, že tvoření vlastního diáře vlastně ani moc času nezabere. 🙂

Bullet Journal využívám dvěma způsoby, a to prakticky a kreativně.


Praktické využití diáře

Pro plánování je pro mě stěžejní týdenní přehled. Rozložení mi vyhovuje opravdu minimalistické, protože zapisuji jen to důležité, co mám ten den v plánu nebo jakou mám směnu. Stačí mi jedna stránka na jeden týden. Důležité je pro mě barevné kódování. Červeně si označuji práci, zeleně osobní a rodinné plány, modře vše ostatní a černě další poznámky. Na značení používám barevné Pilot Frixion, protože když se plány změní, můžu je jednoduše vygumovat.

Okolí stránek dozdobuji samolepkami a washi páskami.

Dál používám měsíční přehled. V něm mám různé plány, které se týkají dlouhodobějšího hlediska, tedy hlavně práce. Po straně mám malý to do list, který se týká celého měsíce a nemá konkrétní časové omezení. Pro nalinkování rozložení se mi osvědčily linery Sakura Pigma Mikron – například velikost 02 využívám pro linky a 04 pro popisování nadpisů a dat.


Kreativní využití diáře

Bullet Journal je vlastně celý jedno veledílo, které se skládá z několika malých výtvorů. Každý měsíc tvořím úvodní stránku s obrázkem, zatím jsem používala buď akvarel, nebo kvaš. Tímto malováním si jednak prakticky oddělím měsíce od sebe a také si splním svou osobní výzvu – každý měsíc něco namalovat. Malování mě prostě baví, pořád se této krásně aktivitě učím. Navíc jsem zjistila, že díky malování poznáte opravdu kvalitní zápisník, ten totiž nepropije ani několik vrstev vody u akvarelu. A můj bujo zápisník tohle splňuje doslova do posledního puntíku!

Každý měsíc má u mě v diáři téma a ladím ho i do jedné barvy. K tomu mi pomáhají brushpeny Pentel Brush Sign Pen a samolepky a washi pásky od různých tvůrců.

Zároveň diář malinko využívám jako deník. Oblíbila jsem si stránku „Jedna věta každý den“, kam vždy napíšu shrnutí daného dne. Je hezké si pak za nějaký čas přečíst, jaké jste měli zrovna pocity nebo co se daný den stalo. Plus mě baví i habit tracker, díky kterému můžu sledovat své návyky.

Tak a to je ode mě vše! Jak vidíte, Bullet Journal byl pro mě velkou neznámou, nyní se mu věnuji zhruba rok a neumím si bez něj představit být. Pokud taky uvažujete nad tím, že byste s ním začli, určitě neváhejte. Je to pastva pro oko i pro duši. A pokud nevíte, jak začít, pořiďte si sadu můj bujo, kde najdete vše potřebné pro tvoření.

Vlastně díky Terezce a této sadě jsem teď tady a můžu inspirovat i vás ostatní k založení Bullet Journalu.

Děkuju. Mějte se krásně a tvořte s láskou,

Vaše Petra

zpět na přehled příspěvků
copyright © 2024 MŮJ DIÁŘ Tereza Boucká | design by 
Greatex
bookchevron-downchevron-rightmenu-circlecross-circle
Hlídací pes Jakmile produkt naskladním, přijde vám e-mail. Stačí mi zanechat vaší e-mailovou adresu.