Proč už mě nenajdeš na instagramu?

Ahoj, tohle jsem já, Tereza.

Když jsem v létě 2018 zakládala Instagram můj.diář, určitě jsem netušila, že z malého nápadu „vyrobit si diář“ bude za pět let velký projekt, který neskončí ani příchodem prvního, a ani toho druhého dítěte. Z obýváku jsem se přesunula do pracovny a z pracovny do opravdové dílny v Nuslích. Dávám práci grafičce Verče, paní účetní Janě, holkám ilustrátorkám, brigádnici studentce Aničce. Častokrát jsem měla pocit, že se neposouvám, nezlepšuju, ale pohled zpět mě vždycky utvrdil v tom, že mám za sebou už obrovský kus práce. Naučila jsem se efektivně pracovat každých volných deset minut. Pracovala jsem po nocích nebo opravdu brzy ráno, kdy má rodina ještě spala. Pracovala jsem místo odpočinku, místo cvičení, místo čtení knížek, místo procházek,…


Během letošního podzimu jsem cítila extrémně velkou únavu a touhu všechno změnit. Ukončila jsem spolupráci s mou pravou rukou Katkou, byla jsem zapojená do čtvrtletní akademie, a na všechny provozní věci jsem zůstala sama. I když práci kolem diářů miluju, začala jsem vnímat tlak, který nemizel. Nevěděla jsem, co budu dělat, a protože jsem střelec a jsem člověk docela zbrklý, myslela jsem si, že musím udělat rozhodnutí teď hned a informovat vás o tom. Je to paradox dnešní doby = myslet si, že všechno nové musíme hned všem sdělit, informovat zákazníky, vypustit novinky do světa.

Pokud to neuděláme, někdo nás určitě předběhne.

Ale uvědomit si, že žádné rozhodnutí nemusím udělat teď hned a rozhodně o tom nemusím nikoho informovat – to mě uklidnilo. Touha „mít prázdný diář“ mě ale nepustila…


Hledala jsem řešení, které by pro příští rok bylo funkční. Identifikovala jsem, co konkrétně mi bere energii nejvíce a světe div se: je to Instagram. Nebaví mě směr, kam se ubírá. Nebaví mě, že ho musím krmit jak obsahem, tak finančně, abych nezapadla někam do zapomnění. Nebaví mě ten tlak, který na mě Instagram vyvíjí. Rozhodla jsem se výrazně omezit výrobu diářů, stopnout veškeré novinky (a přesunout je na rok 2024), a dát si dlooouhé prázdniny od Instagramu. Rozhodla jsem se udělat velký krok zpět a „jet si“ můj.diař zase jen tak pro radost a pro malou skupinku mých věrných zákazníků.


V té době, koncem října 2022, se za mě někdo začal vydávat na seznamce. Ukradl mi identitu. Založil mi profil na Tinderu, kde zveřejnil odkazy na mé soukromé profily na internetu. Začaly mi chodit desítky žádostí o přátelství, návrhy a pozvání na schůzku. Netušila, jak to na Tinderu chodí a že není možné podvodný profil jakkoliv dohledat. Technická podpora dokázala odhalit lokalitu, kde byl falešný profil založený. Je navázaný i na telefonní číslo. Mávla jsem nad tím rukou, ale po dvou měsících přišly opakované blokace a nahlašování podvodného obsahu na mém firemním Instagramu můj.diář. Instagram mi nevěří, že můj účet je opravdu můj, mnou založený, mnou obstarávaný. Profil neexistuje, reklamní kampaně neběží, neprodává se. Pro datované diáře je prosinec a leden vrchol prodejní sezóny. Na skladě mám kolem stovky diářů. Poprvé jsem pocítila, jaké to je fungovat bez Instagramu, a že je opravdu extrémně důležité budovat si komunitu se stejnou intenzitou na více místech. Tato prosincová situace je pro mě (jak se teď moderně říká) likvidační, a troufám si říct, že to je to, o co záškodníkovi šlo. Blokace Instagramu se profilem na seznamce dost možná souvisí a já jsem včera celou věc konzultovala s moc ochotným panem plukovníkem z oddělení kybernetické kriminality Policie ČR. Možnost podat trestní oznámení je na místě, dohledat dotyčného podle I.P. adres a telefonního čísla je věc poměrně snadná.


Dnes ráno jsem se probudila s tím, že na „všechno kašlu“ a založím profil náhradní. Pak jsem si ale uvědomila, že vlastně mám, co jsem chtěla – instagramové prázdniny. Žádný náhradní profil aktuálně zakládat nebudu. Možná mě to čeká na jaře, ale teď určitě ne. Vy, kteří chcete, najdete si mě na Facebooku nebo tady, na webu. Uvolní se mi ruce, abych se o web starala lépe než doposud, aby byl plný hezkých nových fotek a užitečných informací.

Ruku v ruce to jde i s mým rozhodnutím zpomalit.

Mám novou pracovní nabídku, kterou jsem přijala. Mám dvě dcery, které jsou pro mě -promiňte- mnohem důležitější než můj.diář. Vztah s nimi totiž buduju na celý život. Nechci, aby znaly svou mámu uspěchanou, unavenou nebo vystresovanou. A rozhodně nechci, aby mou náladu ovlivňoval Instagram a už vůbec ne osoba plná zloby a závisti, kterou víc zajímá škodit, než starat se o svůj vlastní život a o to, aby sama za sebe byla na tomto světě spokojenější. A za těch pět let s diářem dlužím hodně péče a pozornosti i sobě samotné.


Jak mi teď můžete pomoct tuto situaci překonat?

  • Sdílet můj příběh. Popřemýšlet, jak moc váš Instagram ovlivňuje vaši práci, prodeje, váš život. A nebrat ho tak vážně.
  • Pořídit si můj.diář 2023. Stáhla jsem prodejní cenu na minimum. Diáře vám přijdou buď v lednu, nebo až začátkem března (Markéta z Kar.Ma Design, která mi na diáře našívá štítky, bude od 15.1. do 15.2. pryč).
  • Pořídit si samolepkové předplatné na duben – červen 2023. Jedná se o samolepky (třeba do diáře), které kreslí ilustrátorka Eliška Straková. Přečtěte si o tom víc. Samolepky budu vyrábět v únoru podle skutečně objednaných počtů, posílat budu v březnu.
  • Pořídit si cokoliv z webu. Objednávky zabalím a rozpošlu ještě před Silvestrem a začátkem ledna. Na pratelný papír budete muset chvíli počkat, ale nebudete litovat. Čtěte informace o dodacích dobách, spoustu produktů (keramika, samolepkové předplatné) se bude vyrábět až začátkem roku.
  • Předplatit si můj.diař 2024. Ano, je to extrémně brzo. Tuto možnost uvolním od 1.1.2023 a pomůže mi překonat toto prosincovo-lednové ztrátové období. V příštím roce budu vyrábět jen omezené množství diářů, předplacením si zajistíte ten svůj.

Kde mě aktuálně můžete sehnat?

Funguju na mailu [email protected] a [email protected]. Novinky budu vkládat na facebook. Chtěla bych se vrátit i k psaní blogu, ten budu zveřejňovat tady, na webu www.mujdiar.com.

Aktuálně přikládám ještě důležité info: V době od 15. 12. do 15. 1. mám vánoční a novoroční volno. Všechny objednávky z tohoto období budou vyřízeny v druhé polovině ledna. Pokud máte zájem o cokoliv z pratelného papíru, objednávejte, prosím, nyní. V době od 10. 1. do 21. 2. se pratelný papír nebude našívat.

Všem, kteří se mnou na dálku zůstáváte, děkuju. Vážím si každého z vás. Klidné svátky všem, ♡ Tereza

zpět na přehled příspěvků
copyright © 2024 MŮJ DIÁŘ Tereza Boucká | design by 
Greatex
bookchevron-downchevron-rightmenu-circlecross-circle
Hlídací pes Jakmile produkt naskladním, přijde vám e-mail. Stačí mi zanechat vaší e-mailovou adresu.